TESTY FMS – DALSZY ZAKRES WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ PZU.

TESTY FMS – DALSZY ZAKRES WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ PZU.

Znalezione obrazy dla zapytania fundacja pzu logo

Akademia Piłkarska PGE FKS Stal Mielec realizuje badania FMS (Functional Movement Screen)  dla wszystkich swoich zawodników. Mamy za sobą badania dla najstarszych grup, obecnie cyklicznie na badania kierowani są zawodnicy z grup młodszych Junior D, Junior E1, Junior E2.

testy są realizowane w ramach projektu “Akademia Zdrowia FKS Stal Mielec”, który możliwy jest dzięki wsparciu Fundacji PZU, która współfinansuje przedsięwzięcie.

Ocena funkcjonalna FMS jest narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym na całym Świecie obejmując szeroki obszar zastosowania : od szkolenia młodzieży, poprzez pracę z amatorami w każdym wieku i na każdym etapie (rehabilitacja / trening)  – aż po codzienną praktykę w sporcie zawodowym.

W jaki sposób wykorzystuje się FMS w rehabilitacji i sporcie?
FMS to sposób oceny jakościowej wzorców ruchowych, które są fundamentalne dla ruchu człowieka. Oceniając podstawowe wzorce ruchowe, możemy zidentyfikować ograniczenia i występujące asymetrie, które wpływają na czynności dnia codziennego, aktywność ruchową i sportową. Dzięki ocenie FMS można ukierunkować działania korygujące, które optymalnie reedukują właściwe wzorce ruchowe i przywracają prawidłową koordynację nerwowo-mięśniową.
Monitorując wynik oraz progres w działaniach fizjoterapeutycznych, terapeuta/trener może dobrać ćwiczenia najbardziej efektywne ćwiczenia dla swojego podopiecznego oraz progresywnie dążyć do jego rozwoju.

Korzyści płynące z FMS:
FMS czyni ocenę jakości ruchu i jego wpływu na nasze ciało możliwie prostą do powszechnego stosowania. Podstawowe aspekty, które stanowią o wysoce praktycznym charakterze to:

Komunikacja – FMS wykorzystuje prosty język, przystępny dla pacjenta/sportowca, jednocześnie stwarzając wspólną platformę do komunikacji dla lekarzy, fizjoterapeutów i trenerów nadzorujących postęp u swoich podopiecznych.

Ocena – bateria testów FMS stosunkowo łatwo identyfikuje asymetrie, ograniczenia ruchowe, upraszczając testowanie i analizę stanu pacjenta/sportowca

Standaryzacja – FMS tworzy funkcjonalną bazę wyjściową do łatwej identyfikacji progresji i aktualnego stanu zawodnika

Bezpieczeństwo – FMS szybko identyfikuje dysfunkcyjne wzorce ruchowe, na których należy skupić działania korygujące.  Ponadto wskazuje na „gotowość” zawodnika do podjęcia aktywności ruchowej celem uzyskania realnie założonych celów treningowych.

Działania korygujące – FMS może być wykorzystany na każdym poziomie sprawności ocenianego, upraszczając dobór strategii korygujących w różnych przypadkach. Na podstawie przeprowadzonej analizy FMS, ułatwia dobór indywidualnych ćwiczeń w zależności od potrzeb pacjenta/sportowca.

 

Comments are closed.